Straipsniai

Dėl tikėjimo lietuviai gyvybės neaukotų

www.delfi.lt
2013 November 11 d.

26 proc. apklaustų Lietuvos gyventojų sako, kad gyvybę galėtų paaukoti dėl vaikų, apie 7 proc. tai padarytų dėl sutuoktinio ar dėl tėvų. Vis dėlto net 42 proc. įsitikinę: žmogaus gyvybė negali būti aukojama dėl jokių tikslų.

Tai rodo DELFI užsakymu viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Spinter tyrimai“ atlikta apklausa. Vytauto Didžiojo universiteto Sociologijos katedros vedėja, socialinių mokslų daktarė Milda Ališauskienė šioje situacijoje stebi tradicinių ir modernių vertybinių nuostatų susikirtimą.

Atsakydami į klausimą, dėl ko sutiktų paaukoti gyvybę, 26,2 proc. respondentų nurodė vaikus. 7,3 proc. sakė, kad gyvybę aukotų dėl sutuoktinio/partnerio, 6,9 proc. – dėl tėvų, 5,2 proc. – dėl brolio/sesers, 2,6 proc. – dėl geriausio draugo. Neatsirado nė procento apklaustųjų, kurie gyvybės atsisakytų dėl tėvynės ar tikėjimo.

Didžioji dalis – 42,8 proc. – teigė, kad žmogaus gyvybė negali būti aukojama dėl jokių tikslų.

Tyrėjai atkreipia dėmesį, kad dėl vaikų paaukoti gyvybę dažniau nusiteikę vidutinio ir vyresnio (virš 45 m.) amžiaus, vidutines ir mažesnes pajamas gaunantys respondentai. Dėl sutuoktinio/ partnerio dažniau gyvybę aukotų vyrai, rajonų centrų gyventojai. Tuo metu aukštesnio išsimokslinimo, didesnių pajamų, jaunesnio amžiaus respondentai bei didmiesčių gyventojai dažniau teigė, jog žmogaus gyvybė negali būti aukojama dėl jokių tikslų.

Pasak M. Ališauskienės, gyvybės paaukojimas vardan artimojo ar tėvynės yra aukščiausia altruizmo forma. Altruizmas – tai pasiaukojimas vardan kitų, opozicija egoizmui, savanaudiškumui ir individualizmui. Paprastesnės ir dažniau sutinkamos kasdienybėje altruizmo formos – kraujo donorystė, savo organų paaukojimas gyvam esant ar po mirties, pagalba gamtos stichijų ar karo aukoms, pagalba nelaimių ištiktiems nepažįstamiems žmonėms, ligoniams ir pan.

Anot tyrimų, altruizmas yra svarbi žmogaus, kaip socialinės būtybės, gyvenimo dalis, tačiau altruizmo pasitaiko ir tarp gyvūnų. Altruizmo raiška sietina ir su tam tikroje visuomenėje vykstančiais socialiniais procesais, toje visuomenėje vyraujančiomis vertybėmis.

Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ šių metų rugsėjo 23-28 dienomis naujienų portalo DELFI užsakymu atliko viešosios nuomonės apklausą. Tyrime dalyvavo gyventojai nuo 18 iki 75 metų. Apklausa buvo atliekama standartizuoto interviu metodu. Tyrimas vyko visoje Lietuvos teritorijoje, iš viso 65 atrankiniuose taškuose, išdėstytuose taip, kad reprezentuotų visą šalies teritoriją. Tyrimo metu buvo apklausti 1007 respondentų. Tyrimo dalyvių pasiskirstymas proporcingas gyventojų skaičiui šalies regionuose. Tyrimo rezultatų paklaida 3,1 proc.

Pagal www.delfi.lt