Verta paskaityti

Už suvokimo ribų

J. Baldwin, L. Gibson, J. Thomas
2014 July 09 d.

Tai knyga su spalvotomis iliustracijomis apie dalykus, apie kuriuos retai susimąstome, arba menkai teišmanome, tačiau nemažiau svarbius nei mūsų buitis. Ir nors knygoje svarstomi dalykai didžia dalimi yra už mūsų suvokimo ribų, atskleidžiama, koks didis, galingas, stebinantis yra Dievas – Visatos ir mūsų Žemės Kūrėjas, ir koks Jis, dangiškasis Tėvas, yra maloningas mums, Jo vaikams.

Ištrauka

Yra tik keletas vietų pasaulyje, kur gyvūnijos įvairovė yra didesnė nei Australijos Didžiajame barjeriniame rife. Palei visą Australijos šiaurės rytų pakrantę driekiasi didžiulis kompleksas rifų. Nardydami su kvėpavimo vamzdeliu jūs galite pamatyti tridaknas [dvigeldžius moliuskus], išskleidusias savo žaliąją mantiją su mikroskopiniais dumbliais, čia išnyrančius, čia vėl tarp koralų pasislepiančius įvairiaspalvių žuvų būrius. Patys koralai yra tikras stebuklas, tai gyvi organizmai, nusidriekę ištisus kilometrus, įvairių formų ir dydžių masyvai, tarsi spalvingoji vaivorykštė. Gilumoje slypi nuostabiausių gyvybės formų ir nepaprastų kūrinių kolonijos.

Dar labiau stebina kai kurios šių kūrinių paslaptingos savybės. Pavyzdžiui, didžiulis moliuskas turi labai įdomius, abipusiai naudingus santykius su mažyčiu vienaląsčiu dumbliu Symbiodinium. Tridakna, kuri iš tikrųjų yra milžiniško dydžio – 1, 2 metro ilgio, sverianti per 230 kilogramų, – guli vandenyno dugne, išskleidusi savo geldeles ir nukreipusi savo mėsingą mantiją į saulės šviesą. Dumblių ląstelės gyvena tarp moliusko mantijos ląstelių, kuriose jos gamina maistą fotosintezės būdu. Vienas moliuskas savo audiniuose gali turėti milijonus ar net milijardus dumblių ląstelių. Dumbliai gauna maistines medžiagas iš moliusko, o šis dalį savo maistingųjų medžiagų gauna iš dumblių pagaminto maisto. Tarp jų vyksta aktyvus bendradarbiavimas, abi pusės viena iš kitos gauna naudą. Tridaknos kartu su dumbliais gali gyventi iki šimto metų.

J. Baldwin, L. Gibson, J. Thomas  „Už suvokimo ribų“, išleido leidykla „Amžinoji uola“, 2014 m.